SUMBULLA POETIKE

0
Cikël poetik nga Jorgo Telo 1.NË PAÇIM (Mendësi femre)   Mund të jem e jotja një ditë si flladitja në behar apo si prushi në janar. Shoqi-shoqin në paçim si drita në sy, pendesë nuk...

“PAS GJURMEVE” PER GJASHTE MUAJ… PA GJURME !

0
Odhiseja  e trishtë e këtij  filmi të Kinostudos “Shqipëria e re” që  fitoi cmim në Festivalin Ndërkombëtar të Xhifonit,(Itali), më 1979 Nga Skifter Këlliçi Ma rastisi...

A do ta kapim Trenin për në Europë këtë radhë?

0
Nga Artur Nura Komisioni Europian brenda datës 20 nëntor do të duhet të prezantojë zhvillimet e fundit në raport me vendin tonë dhe hapin e...

Në Shkodër u promovue libri “OAZI I ARTË I GJUHADOLIT”

0
Nga Paul Tedeschini Të dielen,dt. 18 shtator 2011,tek Kisha e Motrave Stigmatine të Shkodres,Famullia e  “Shen Shtjefnit” Shkoder dhe Biblioteka publike “Marin Barleti”,promovuen librin “Oazi...

Kryetari i baskisë së Himarës Jorgo Goro takime në Amerikë me...

0
Çfarë po luhet me Himarën? Po bëhen përpjekje që Vasil Bollano të ngrejë flamurin e autonomisë së Vorio Epirit më 17 shkurt 2014, në Himarë? (Në...

ARRATISJA

0
Nga Siri Sulejmani Dola ne pension ne ato vite ku te gjithe shqiptaret jetonin kulmin e krizes ekonomike dhe stesin e rradheve te gjata, te...

KUSH NË TË VËRTETË ËSHTË BEDRI ISLAMI

0
Nga Agim Gashi Këto ditë, spiuni i shitur tek agjenturat më makabre për popullin shqiptar, Bedri Islami, përsëri del me pamfletet e tij marksiste-leniniste kunder...

Gjyshi dhe nipi

0
Nga Luan Dibrani Nipi:-Gjysh i dashur, kush është ky në karikaturë? -Hahaha ah more nipi im, a s’po e njeh a?Ky është Memli Krasniqi o bir...

Hidhesia e puthjes

0
Nga Kristaq Turtulli Eli Begolli i kërkoi Rezeartes të vinte e te takohej me të. Rrezearta porsa kapërceu derën e mesit që të çonte në korridor,...
0FansLike
0FollowersFollow