Kushtrim për shpëtim nga rreziku i ekstremizmit islamik që vepron në mënyrë perfide kundër kombit shqiptar

Kushtrim për shpëtim nga rreziku i ekstremizmit islamik që vepron në mënyrë perfide kundër kombit shqiptar

Islamistët në Kosovë e shqetësuan popullin autokton shqiptar gjatë kësaj vere të nxehtë. Ata në emrin e fesë dhe te bindjeve të veta  fetare  kanë kaluar në një ekstremitet  të paqartë për popullin tonë, që në emër të demokracisë  së tepruar në Kosovë, shfrytëzuan rastin të eskalojnë  situatën për  një  rebelim të paarsyeshëm, duke e tensionuar akoma situatën me protesta  primitive,  të shtyrë nga qarqe të huaja me pretendime të  dhënies  së një imazhi të keq, duke trumbetuar për një Kosovë fundamentaliste dhe islamike. Këto forca  të errëta janë të manipuluara nga  një aleancë  Serbi, shtetet arabe dhe  shijet paranoike turke që ta ketë një Kosovë myslimane  në zemër të Ballkanit. Pseudomyslimani Fuad Ramiqi  me grupet e veta serbo-arabo-turke, organizoi këtë vit protesta sistematike, djallëzore dhe të zhurmshme për ndërtimin e një xhamie në qendër të Prishtinës, në trojet e  universitetit të kësaj metropole evropiane. Këta myslimanë të tërbuar që i venë interesat fetare mbi ato kombëtare, duke mos u deklaruar asnjëherë si shqiptarë,  të prirë nga turkomanët, Shefqet Krasniqi, Fuad Ramiqi, Ferid Agani, Memli Krasniqi,  me  babain e tyre Rexhep Qosjen, synimet e veta ekstremiste dhe antikombëtare i intensifikuan edhe më tepër duke i detyruar organet komunale të Prishtinës që t’u japin një lokacion për xhami, duke mos u ngopur me qindra xhami që janë ngritur në mënyrë subversive në Kosovë. Këto pretendime absurde sikur i kanë zgjeruar rrënjët edhe në Shqipëri dhe sidomos në Maqedoni. Këta pseudomyslimanë sot dallohen në shumë shprehje nga njerëzit e rëndomë që i kishte  paraprakisht populli shqiptar. Këta s’janë  njerëz por hamamxhinj pa ndjenja kombëtare, edhe pse flasin shqip dhe e hanë bukën e Kosovës. Këta “njerëz” mendjen e kanë se si ta dobësojnë  qenien tonë kombëtare,  me qëllime  antishqiptare, që pos xhamive të tyre, sot në çdo lagje  të Kosovës,  e gjetiu, ata pretendojnë  ta futin në palcën shqiptare fundamentalizmin islamik, një virus konfeksional të cilin populli shqiptar  e ka luftuar me sakrifica të mëdha gjatë historisë.  Këta servilistë të spiunazhit serbo-turko-arab, me rebelimin e tyre po vazhdojnë protestat e kurdisura për futjen e fesë  në shkolla dhe universitet,  në Parlament, në Qeveri, siç patëm rastin ta shohim një  mjekrrosh  muhaxhedin në Parlament të Kosovës duke u zgërdhirë dhe duke tentuar ta prishë imazhin e një institucioni të lartë që duhet të shkojë drejt  shteteve të emancipuara. Këta  “njerëz”  me shpirt  të zi dhe katran në zemër, janë  në Arabi, Afganistan, Turqi, Serbi, Bosnjë, kurse me trup në Kosovë, duke bërë çmos për t’ia mihur varrin  popullit shqiptar.Këta kunguj të fanatizmit islamik që pretendojnë se  gjithë popullin ta shndërrojnë në hoxhallarë të këndueshëm,  ende nuk e shohin  realitetin se sipas statistikës së fundit, po del se populli i Kosovës i kalon  mbi 15%  analfabetë që nuk dinë shkrim dhe lexim. A nuk është turp ta takosh ndonjë mjekrrosh që zgërdhihet e nuk din të lexojë, siç pata rastin t’i shoh vetë në Prishtinë këta horra me  mjekrra të gjata dhe pantollana të shkurt.

A e shohin këta manipulantë ndonjëherë  gjendjen politike që mbretëron sot në Mitrovicë?

Asnjëherë nuk  ka ndonjë të dhënë që kane protestuar për Mitrovicën, apo kundër politikës serbe. Po qe se s’reagojmë me kohë ka gjasë që një ditë këta imanë t’i ngrejë  ndonjë monument  edhe  kryekriminelit  dhe Kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviqit, sikurse që  po e  ringjallin të njëjtën figurë për shqiptarët Sulltan Muratin. Ta kujtojmë një histori të freskët  për sakrificat e shqiptarëve që i bënë  në vitet e fundit për ta  çliruar Kosovën tonë nga kasaphana sllave. Dihet se në shtetet europiane demokratike, madje edhe në shtetet më pak demokratike, shqiptarët i mbushën sheshet me protesta antijugosllave, por në Turqi asnjëherë nuk u qe lejuar, dhe as në shtetet arabe, që të protestojnë shqiptarët  kundër  diktaturës serbe që zhvillonte një fushatë të egër kundër vëllezërve tanë në Kosovë. A e dinë ata se sot  janë mbi 3 deri në 5 milionë shqiptarë që jetojnë në Turqi! Edhe atëherë këta  ishin pushtuesit tanë serbo-turk, që nënshkruan disa marrëveshje  diplomatike   për  dëbimin e shqiptarëve në Turqi, për t’i asimiluar dhe popullzuar  shkretëtirat osmane të Anadollit dhe vendbanimet e armenasve kundër të cilëve turqit kishin zhvilluar një gjenocid të tmerrshëm për të cilin ende nuk kërkojnë falje, siç nuk kërkon falje as Serbia për etnocidin dhe Holokaustin serb kundër shqiptarëve të Kosovës.

Sipas njoftimit të Lëvizjes “Bashkohu”, protesta do të mbahen edhe këto dite  para Qeverisë, në hapësirën e gjelbër, “kundër diskriminimit në baza fetare, duke mos lejuar arsimimin e vajzave të mbuluara në institucionet arsimore”. Në këtë protestë pritet të shpaloset edhe manifesti i lëvizjes ”Bashkohu” dhe programi për protesta për javët në vijim. Kështu  thuhet ne njoftimin  e tyre për disa media.

Çfarë diskriminimi bëhet në Kosovë sot  kur  këta  terroristë pretendojnë  që fëmijët tanë t’i fusin në terr, duke i fshehur nën shamia, nën peçe, nën shalla e shallvare, me përshëndetje “Esselamu Alejkum”! Kjo bandë ekstremiste bën presion në qytetarë e në nxënës që nga mosha 5 vjeçare, duke i torturuar me obligim agjërimi  e me adete tjera  fetare, gjë që në shtetet më demokratike konsiderohet si shkelje e lirive dhe të drejtave të njeriut, dhe për banda të këtilla ekstremiste mund të hapen dosje për ndjekje penale, ngase fjala është për imponime të kurdisura kundër njeriut, shoqërisë. Vepra të shëmtuara dhe skandaloze quhen , këto imponime deri ne moshën 18 vjeçare  qe i bëjnë fëmijëve  është  cenim i te drejtës së zhvillimit dhe formimit te botës  se tyre!…

Nga mendimi i shendoshë lind pyetja po qe se mbushet krejt Kosova  me hoxhallarë dhe hoxhovica,  kush do të na mbajë, kush do të na ushqejë, kush do të  punojë për neve  kur  në bazë  praktike këta janë një shtresë butakësh që jetojnë në formë parazite, dhe që vetëm harxhojnë  dhe shpenzojnë. Vallë, a na duhet neve vetëdija si popujve tjerë  në fushat e shkencës, të kulturës, artit  dhe teknologjisë?! A na duhet  neve që ta përcjellim zhvillimin  teknologjik  në botë, gjë që sipas tyre është “haram” të  mos mbulohen femrat shqiptare, por vallë këta vetë fëmijët dhe vajzat ,gratë  e veta  a thua i kanë mbuluar, djemtë e vet a thua i kam  mbuluar  me  shall-kapelet islamike.

Këta mjekrrosha fetarë  me rebelizmin e vet fundamental  e përkrahin  thiun e birin  e  thiut, xhihadistet  që sot po njihen si terroristët më të paskrupullt në botë,  me  qëllim që ta  dobësojnë historinë me  pretendime të shtetit turk.

Këta xhihadistë myslimanë janë ata që e sulmojnë figurat ma të ndritura të popullit shqiptar siç është  e Shenjta Nënë Tereza, që ishte simbol i  gjithë botës  për humanizmin e saj, pa e harruar  popullin shqiptar në ditët më tragjike  të luftës në Kosovë, pa e harruar ndihmën e saj përmes Vatikanit me ShBA-të , duke u bërë zanafilla e mirëkuptimit dhe kushtrim kundër gjenocidit serb mbi popullin   shqiptar të Kosovë, pa e harruar Bill Klintonin e famshëm që pas vdekjes e vizitoi varrin e saj  duke i pëshpëritur: “Amanetin Tuaj e dërgova në vend”!

Këta muxhahedinë “shqiptarë”  po e sulmojnë madje edhe Gjergj Kastriotin që është  figura qëndrore e historisë sonë, në të gjitha kohërat duke u njohur si  luftëtar i denjë kundër osmanlinjve,  një tribun i pavdekshëm i atdhetarizmit shqiptar, historinë e të cilit e kanë shkruar edhe  popuj të mëdhenj, në bazë të së cilës shqiptarët  njihen  për trimëri me beteja të lavdishme gjatë historisë. Këta  horra myslimanë e përkrahin  ishpushtuesin, Sulltan Muratin,  që  u piu gjakun shqiptarëve, që ua preu kokën me shpatë, që i vrau, që dogji e masakroi shqiptarët në format më barbare, duke i ngulur madje edhe në  hunj,  dhe sot neotomanizmi esktremist tenton që edhe historinë tonë ta ndërrojmë, duke pretenduar që të hapin xhamia dhe ngritje monumentesh e lapidarësh, ishpushtues të trojeve shqiptare.

Kush e bënë këtë pos tradhëtarëve, muxhahedinëve, butakëve të ekstremizmit islamik që veprojnë djallëzisht kundër

” KOMBIT  SHQIPTAR”!

 

Këta  njerëz antikombëtar për çudi përkrahen edhe  nga  njerëz të pakurriz, siç është  Rexhep Qosja, një njeri i pacipë, një dështak në te gjitha betejat e tij të humbura si  politikan, që  në vend  të merret me studime dhe veprime kombëtare, e përçan popullin në baza fetare, një akademik në vend të jetë vigjilent këto ditë për mbrojtjen e atdheut nga rreziku islamik, në vend që të dalë në ballë të popullit me zërin e arësyes, në vend që të hartojë memorandume europiane për mbrojtjen e Kosovës nga kërcënimi islamik, duke i dëshmuar botës se jemi një popull me një histori te lavdishme, një komb heronjsh që posedon një kulturë të lashtë dhe të dokumentuar, në vend që ta mbrojë historinë tonë para para popullit turk, ai hesht dhe tallet e shantazhon duke lozur rolin e një munafiku. Një popull qe posedon kulture dhe   dokumente  para popullit turk ne te gjitha fushat, një rast konkret , mbretëresha Teuta pas vdekjes së Agronit  e pas  disa orëve  e trashëgoj  udhëheqjen e  betejës  ku ishte shumë interesant që kishte edhe shumë gjeneral të larte përkrah  Agronit, por  kultura, arsimimi dhe  qytetërimi i lart i atëhershëm   ne mirëkuptim te gjinisë femërore, Teuta  unanimisht trashëgoj  Frontin  deri ne  vdekje ,ndërsa femra turke ose islame,  edhe  sot është  e  diskriminuar   sikurse në atë periudhë të shumë shekujve ma herët? Ç’mund të presish nga një  abuzues hipokrit  dhe skandaloz, që luan  rolin e një spiuni mashtrues  dhe të një matrapazllëku intelektual të mbrapshtë! Një njeri qe  thotë se jam albanolog, ndërsa gjuha shqipe ka ngelur mezi me 40.000 fjalë, ndërsa  te popujt tjerë, në fjalorët e tyre gjinden edhe mbi 120.000 fjalë e që dihet botërisht se gjuha ilire kishte një bagazh më të madh gjuhësor, por ende nuk dihet se fjalët e gjuhës sonë i vodhën turqit,   sllavët, grekët, maqedonët, bullgarët, rumunët, austo-hungarezët etj. Më duket se më e rrugës është të merret Qosja me këto studime, me qëllim të  ndriçimi të historisë sonë, se sa të merret  me  përçarje fetare ndër shqiptarë. 

Karikaturë nga autori  Asllan Dibrani, majtas Fuad Ramiqi,Shefqet Krasniqi ,Rexhep Qosja,Memli Krasniqi dhe Ferid  Agani,të deklaruar si   myslimanë të  Kosovës  duke e katandisur vendin me kërcime ndryshim historish, përçarje fetare   dhe tradhti ndaj “KOMBIT”  me një  hipokrizi  të imagjinuar në dëmin e popullit shqiptar, duke e  lozur me ndjenjat e të varfërve dhe njerëzve të pa vetëdijshëm në   momentet dramatike të popullit heroik shqiptar!

A thua Fuad Ramiqat,Shefqet Krasniqat,Ferid Aganat  Rexhep Qosajt,dhe  Memli Krasniqat  po duan ta  shpikun një  komb mysliman   nga shqiptarët  duke e ngatërruar  çështjen nacionale  dhe identitetin  kombëtar me atë fetar. Tu rikujtojmë myslimanëve të lartshënuar se   as shtetet islamike   ma fanatike  në prizmin fetar  nuk kanë arritur ta emërtojnë ndonjë shtet   si shtet  mysliman akoma,  pastaj këto koka të mykura  , primitive,  te thjeshta , hipokrit dhe demagogë  do t’i mundim edhe në këtë betejë por do te përfundojnë me faqe të zezë si të dështuar me një epitet   “osmanli  te rijnë” dhe  si armiq të popullit shqiptar. Ftoj të gjithë  albanologët , historianet,  arkeologët  qe ta  gjurmojnë historinë iliro- shqiptare ma tepër  për  trashëgiminë tonë te shenjtë,sllavet  i përfituan si të vetat  duke filluar   nga:

1 Monumenti i Millosh Obiliqit.

2. Tyrbja e Sulltan Muratit si u shndërrua në zemër të Kosovës nga manipuluesit  të kohës

3.Manastiret, Patrikanat dhe Kishat  iliro-shqiptare  qe i përvesuan si të vetat .

Këto monumente  ne mbikëqyrjen e uneskos ti kthehen origjinës shqiptare   meqë  janë pasuri  dhe vlera të parëve tanë iliro-shqiptarë.

Populli shqiptar duhet edhe këtë sfidë ta kalojë! Shtresa intelektuale duhet të ngrejë zërin e saj, si në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni  dhe në  mërgatën shqiptare

Populli shqiptar duhet edhe këtë sfidë ta kalojë  me mençuri  , duke mos rënë pre e këtyre bandave  myslimane , antikombëtare   të financuara nga   shtetet në koalicion  arabo-turke – serbe. Shtresa intelektuale duhet te jenë ma me zë   si ne Shqipëri, Kosovë  në  Maqedoni  dhe ne  mërgatën shqiptare,  me qellim demaskimi dhe injorimi  qe ta ruajmë identitetin tonë kombëtar.  Është për tu çuditur  se këta mysliman  të lartpërmendur përpiqen sot që ta   fusin  projekt ligjin  në parlament se si me marr abdes, a bota e zhvilluar ka ecur  shume larg me një teknologji marramendëse dhe në këto momente   disa politikan për interesat e veta për te vjelur vota   apo për ta ruajtur një karrige  bien nen ndikimin e disa qarqeve  antishqiptare,   shkelin ne interesin kombëtar duke u deklaruar dhe aprovuar     ndërrim  historish ,se  ne  nuk jemi në viti 1877  në konferencën  e Bukureshtit me projekte antishqiptare,që  konferenca  e  Berlinit  i zbatoj  planet e tyre   për copëtimin e tokave shqiptare.  Nuk dëshirojmë qe në të njëjtën mënyrë të përsëriten gabimet ne  dëmin e popullit shqiptar  ,se ne të njëjtën  mënyrë i humbëm tokat tona  te shenjta në atë periudhë. Tentimet e këtyre manipuluesve  hipokrit  siç pretendohet , shndërrimin e Kosovës në  një  shtet mysliman ,  cenimin e figurave qe u ndërtua historia shqiptare në  emrin e tyre është një akt  antishqiptar.

Këto  ngjarje dramatike   po reflektohen shumë negative  me heshtjen e institucioneve të  Shqipërisë, të Kosovës dhe  institucioneve shqiptare në Maqedoni. Këto forca antikombëtare  duhet të  rreshtohen  pas zërit të arsyes qe shqiptaret me i lëne të qete   dhe të shkojnë në vendet  prej nga kane ardhur,mos të cenohen  “Bashkesia Islame në Shqipëri dhe ajo  Kosovës “,”Feja katolike shqiptare”,”Feja Ortodokse autoqefale  shqiptare”, dhe  feja e” Bektashinjve shqiptarë”  ose për ndryshe   do te ketë  reflektime  shumë negative   ne ditët në vijim  nga  e gjithë mërgata shqiptare kudoqoftë nëpër botë, qe ishte ne të gjitha kohërat promotor i vetëdijes dhe  interesit të “Kombit Shqiptar”. Tani  kohën e kanë organet  kompetente që të  merren masa juridike kundër këtyre njerëzve të dyshimtë, dhe t’u kontrollohet    prejardhja e financave.

Përmes këtij kushtrimi  ftoj të  gjithë intelektualët, krijuesit, shkrimtarët  dhe artistët, nga Gjermania, Zvicra,  Austria, Amerika, Suedia, Norvegjia, Holanda, Italia, Rumania, Australia,  Kroacia etj, duke filluar nga  “Lidhja  e Shkrimtarëve  dhe artistëve shqiptarë në Gjermani”, që  sa më shpejt ta hartojmë Apel të hapur  kushtuar këtij  fenomeni  barbar dhe  antikombëtar,  drejtuar  më sa vijon:

Qeverisë në  Tiranë e Kosovë dhe institucioneve shqiptare në Maqedoni

Ministrisë se Jashtme të dy Qeverive Shqipëri dheKosovë

Ministrisë se punëve te Brendshme në dy shtetet respektive

Qeverisë  Amerikan dhe parlamentit  Evropian

Parlamentit dhe Qeverisë  Gjermane

Institutit Historik në dy shtetet shqiptare

Akademive të shkencës në dy shtetet e përmendura

Universiteteve të dy shteteve, si dhe Universitetit të Tetovës në Maqedoni

Të gjitha medieve në  Shqipëri,Kosovë Maqedoni dhe në shtypin e mërgatës shqiptare në botë ,por edhe në shtypin e huaj  me qellim te  ndaljes   sa ma te shpejt te  këtyre qarqeve  të errëta .